Dlaczego to jest ważne?

Zakup wymarzonego ,,M” jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Często – gdy jest to pierwsze własne mieszkanie – dużo czasu poświęcamy na wybór lokalizacji. To jest kluczowe, bo wartość mieszkania jest zależna od lokalizacji.

Mieszkanie to jednak spory wydatek – 300-400 tys. zł – plus trzeba się przygotować na jego wykończenie. Licząc się z pieniądzmi, projektujemy często wystrój sami. Pytanie, czy aby na pewno warto samemu?

Nikt z nas nie jest przecież ekspertem w  każdej dziedzinie. Profesjonalista zawsze inaczej spojrzy na przestrzeń, zmodyfikuje układ pomieszczeń, by wydobyć z niego jak największy potencjał. Ma rozeznanie co jest funkcjonalne, a dodatkowo niezbyt drogie, jakie kolory będą pasować i co jest trwałe, a co nie.

Jakie korzyści uzyskamy z współpracy z projektantem

Każdy kto choć raz remontował swoje mieszkanie wie z czym się to wiąże, wie jakim czasem i energią może być okupiony ten proces, a przecież urządzanie mieszkania powinno sprawiać nam przede wszystkim radość i  przyjemność, no i oczywiście nie powinno nas doprowadzić do pustych kieszeni.

Przy współpracy z projektantem:

  • unikamy błędów już na etapie planowania powierzchni
  • w przemyślany sposób planujemy rozmieszczenie przyłączy wodno -kanalizacyjnych
  • funkcjonalnie planujemy instalację elektryczną
  • oszczędzamy czas i pieniądze na dobór materiałów i nie trafione zakupy
  • unikamy błędów w aranżacji tworząc wnętrze spójnym i estetycznym
  • panujemy nad budżetem projektu, albowiem projektant ma orientację w cenach i dostępności.

Mając wiedzę z pierwszych etapów, jak ważny dla Was jest zakup mieszkania i chcąc jednocześnie oszczędzić Wam błędów przy wykończeniu, zdecydowaliśmy, że weźmiemy na siebie koszt konsultacji projektu wnętrza jeszcze przed zawarciem umowy zakupu w formie aktu notarialnego, abyście lepiej mogli sobie wyobrazić miejsce w którym spędzicie większość czasu.

Na co zwrócić uwagę przy współpracy z architektem ?

Kluczowym elementem dobrej współpracy jest rozmowa.

Wnętrze nie może zaistnieć bez wspólnego działania architekta i klienta. Nie ma możliwości, zwłaszcza w prywatnym domu, by projektant zrealizował pracę bez wiedzy na temat upodobań domowników. Nawet inwestor, który decyduje się na usługę zaprojektowania przestrzeni komercyjnej ma już określone oczekiwania względem niej. Niemniej całą pracę architekta można skupić wokół kilku obowiązkowych i logicznie po sobie następujących etapów.

  • Inwentaryzacja mieszkania

Architekt podczas spotkania z klientem w mieszkaniu, które będzie przedmiotem jego działania powinien dokonać pomiarów niezbędny szkiców. Właściciel pracowni CUBICconcept dokładnie o tym opowiada:

,,Prace projektowe zawsze zaczynam od pomiarów mieszkania – zazwyczaj powierzchnia z projektu różni się od rzeczywistej. To bardzo ważny etap bo często liczą się centymetry”.

  • Projekt koncepcyjny czyli pomysł na aranżację

To pomysł na stworzenie oryginalnego wnętrza, w którym zobaczymy już nie tylko samo ułożenie ścian i rozstaw mebli, ale też zastosowane kolory, oświetlenie , tekstylia, faktury, materiały. W projekcie koncepcyjnym powinny znaleźć się między innymi: wizualizacja, spis użytych materiałów, rysunki elementów na zamówienie czy katalog zastosowanych kolorów. O własnych doświadczeniach nad tym etapem pracy opowiada projektant: 

,, Trzeba po prostu poczuć wnętrze…zdarza się , że nad niektórymi projektami pracuję dłużej bo nie mogę dojść do momentu pełnego zadowolenia . Bardzo ważne jest indywidualne podejście do klienta , dobre wybadanie Jego potrzeb i konfrontacja na każdym etapie realizacji”

  • Wizualizacja

Wizualizacja to nic innego, jak przedstawienie pomysłu na wnętrze za pomocą kolorowego obrazu. Najlepiej, by rysunek ten jak najbardziej odwzorowywał rzeczywistość.

MGProjekt on Twitter:

  • Akceptacja i dopracowanie

Ostatnim etapem jest akceptacja , nie tylko projektu ale również kosztorysu , jeżeli Klient nie wnosi żadnych uwag dostaje projekt z pełną dokumentacją techniczną , wyceną i doborem materiałów. Pozostaje tylko ustalenie terminów, zaangażowanie odpowiednich fachowców i DZIAŁANIE!

Ile na rynku kosztuje usługa projektowania wnętrz?

Każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Aby ten krok nie był dla Klientów ciężarem, zdecydowaliśmy się pokryć koszt konsultacji aranżacji mieszkania, jeszcze przed jego zakupem przez Klienta – podkreśla  Ewelina Szelest, doradca klienta projektu EKO PARK Lublin.

Dalsze kroki uwzględniające, szczegółowy projekt oraz wsparcie przy doborze mebli, Klient będzie mógł realizować sam albo z wsparciem projektanta, w zależności czy czuje się na siłach i czy ma budżet.

,,W zasadzie to nie ma ceny minimalnej i maksymalnej, bowiem wpływ na koszt mają różne czynniki. Dużo zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości czy też zakresu prac, jakie mają zostać wykonane oraz oczywiście materiałów , na których będziemy bazować” – podkreśla Beata Kubik właścicielka biura CUBICconcept.

Projektowanie wnętrza na wstępnym etapie to nie tylko coś co się opłaca, ale przede wszystkim zrobić to warto. Mieszanie ma być nasza oazą i nie może być zlepkiem jakichś przypadkowych zakupów, za dużo kosztuje metr kwadratowy, aby nie być zadowolonym z wnętrza – podkreśla Krzysztof Dresler, Inwestor EKO PARK Lublin.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button