Zwolnienie z podatku PCC dla nabywców nieruchomości od sierpnia 2023 roku podlega nowym ustaleniom. Według obecnych przepisów, konieczności zapłaty 2% wartości od nieruchomości uniknąć mogą osoby, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie lub dom, ale nie tylko. Kto tylko może liczyć na zwolnienie z podatku PPC? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Zwolnienie z podatku PCC – czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Wszystkie osoby, które zawierają umowy cywilnoprawne, zobowiązują się do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek PCC to nic innego, jak opłata skarbowa, którą musi wnieść podatnik przy dokonaniu niektórych transakcji. Zastąpiła ona dawną opłatę od umów i oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym.

Zakup mieszkania lub domu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty w wysokości 2% wartości nieruchomości przez kupującego. Oznacza to, że im wyższa wartość mieszkania lub domu, tym większy podatek należy zapłacić. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest zwolnienie z podatku PCC. Kto może zostać zwolniony z tej opłaty?

Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania od 31 sierpnia 2023 roku

Rok 2023 przyniósł nowelizację przepisów, na której skorzystać mogą kupujący mieszkanie. Od tego czasu podatek PCC został zniesiony dla osób, które kupują swoje pierwsze M, niezależnie od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego i jest kupowane od dewelopera, czy z rynku wtórnego i nabywane jest od osoby prywatnej.

Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego jest znaczną ulgą dla osób, które w dniu zakupu nie posiadają na własność żadnej nieruchomości (mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego), a ewentualny udział w innych nieruchomościach nie przekracza 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Warto zaznaczyć, że warunki dotyczą obydwojga małżonków i w tym przypadku nie jest brana pod uwagę rozdzielność majątkowa. Nawet jeśli dla jednego z nich nowo zakupione mieszkanie ma być pierwszym posiadanym lokalem, ale drugi współmałżonek posiada już jakąś nieruchomość na własność – zwolnienie z podatku PCC nie ma zastosowania.
Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania to oszczędność, która może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wartości nieruchomości. Środki te można przeznaczyć na wykończenie mieszkania, meble czy inne potrzebne elementy wyposażenia nowej nieruchomości. Dla wielu nabywców skorzystanie ze zwolnienia z podatku PCC jest więc bardzo istotną kwestią.

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania – od kiedy?

Pierwsza zmiana przepisów miała miejsce w sierpniu 2023 roku. Zniesiono wówczas obowiązek uiszczenia podatku PCC dla nieruchomości zakupionych z rynku wtórnego. Od 2024 dokonano kolejnych korekt, które dotyczą osób kupujących mieszkania w charakterze inwestycji, czyli takich, którzy posiadają kilka mieszkań.

Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono konieczność zapłaty 6% podatku PCC przy zakupie szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie hurtowego zakupu mieszkań ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania osobom, które kupują go na własny użytek, a nie z zamiarem np. wynajmu lokalu.

Jak skorzystać ze zwolnienia z podatku 2%?

Skorzystania ze zwolnienia z PCC w przypadku zakupu nieruchomości wiąże się z zastosowaniem procedur określonych przez nowe prawo. Należy także zebrać potrzebne dokumenty, które potwierdzą spełnienie określonych warunków. Wymagane dokumenty to:

  • akt notarialny zakupu mieszkania,
  • oświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości na cele mieszkaniowe,
  • dowód sfinansowania zakupu (np. umowa kredytowa),
  • oświadczenie o braku posiadania innej nieruchomości mieszkalnej (w przypadku kupna pierwszego mieszkania).

Nabywca nieruchomości powinien wypełnić odpowiedni wniosek, dostępny w urzędzie skarbowym lub na stronie internetowej. Konieczne jest zawarcie w nim wszystkich informacji na temat przeprowadzonej transakcji oraz oświadczenia o spełnieniu warunków zwolnienia. Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Zwolnienie z podatku 2% przy zakupie pierwszego mieszkania

Odpowiadając na pytanie, kto jest zwolniony z podatku PCC przy zakupie mieszkania, należy wziąć pod uwagę indywidualną sytuację danej osoby lub pary.
Przede wszystkim zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania ma zastosowanie wówczas, kiedy nowy właściciel lokalu (lub dwoje właścicieli w przypadku małżeństwa) nie jest właścicielem innej nieruchomości oraz nie ma więcej niż 50% udziałów w nieruchomościach nabytych poprzez dziedziczenie. W tym momencie nieistotne jest pochodzenie mieszkania – zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania obowiązuje zarówno przy rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Warte wspomnienia jest również to, że posiadanie działki lub działki, na której stoi budynek gospodarczy nie dyskwalifikuje ze zwolnienia od podatku PCC.

Od 2024 roku kupno szóstego mieszkania wiąże się z obowiązkiem odprowadzenia wyższej stawki podatku w wysokości aż 6%. Ten zabieg ma pomóc w ograniczeniu masowego wykupu mieszkań pod inwestycje oraz zapobiegać wzrostowi cen na rynku nieruchomości.

Kto jest zwolniony z podatku 2% przy zakupie mieszkania? Podsumowanie

Zwolnienie z podatku PCC za zakup mieszkania zrewolucjonizowało rynek nieruchomości. Dla wielu nabywców, wizja zaoszczędzenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych jest bardzo kusząca, dlatego warunki zwolnienia od PCC są chętnie analizowane przez osoby zainteresowane kupnem swojego pierwszego M. Warto dokładnie zapoznać się z możliwością uzyskania zwolnienia, zgromadzić niezbędne dokumenty i być świadomym wszystkich wiążących się z tym procedur.

Call Now Button