Jakie formalności muszę spełnić po podpisaniu umowy z deweloperem? Czy kupno mieszkania muszę gdzieś zgłosić i czy czeka mnie wizyta w sądzie? Ile czasu ma deweloper na naprawienie usterek wskazanych w protokole odbioru technicznego? W tym artykule odpowiadamy na szereg najpopularniejszych pytań, zadawanych przez świeżo upieczonych właścicieli mieszkań. Co dalej po zakupie mieszkania? Zapraszamy do lektury!
Kupno mieszkania – co dalej? Akt notarialny to nie koniec…
Wiele osób błędnie sądzi, że podpisanie umowy deweloperskiej wieńczy proces zakupu mieszkania. Tymczasem to dopiero początek spraw i formalności, których trzeba dopełnić. Jedną z najważniejszych jest odbiór techniczny mieszkania. Po oddaniu budynku do użytkowania, należy przeprowadzić szczegółowe oględziny stanu technicznego zakupionego lokalu mieszkalnego. Podczas odbioru technicznego sprawdzona zostaje poprawność i jakość wykonanych prac.
Kolejne formalności to podpisanie umowy przeniesienia własności nieruchomości, którą zawiera się u notariusza. Wtedy następuje przekazanie kluczy nowym właścicielom mieszkania. To jednak wciąż nie koniec załatwień – pozostaje jeszcze kwestia zgłoszenia zakupu do urzędu miasta lub gminy w celu naliczenia podatku od nieruchomości czy dopełnienie formalności z administratorem budynku. Co dalej po zakupie mieszkania?
Kupiłem mieszkanie od dewelopera – co dalej? Co musisz wiedzieć o odbiorze technicznym lokalu?
Odbiór techniczny mieszkania przeprowadzany jest w obecności dewelopera oraz nabywcy nieruchomości. Czas trwania tej procedury wynosi zwykle około godziny, ale może być nieco dłuższy w przypadku lokali o większym metrażu. Celem przeprowadzenia odbioru technicznego jest analiza stanu lokalu mieszkalnego, który ma trafić w ręce właściciela. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm, specjalizujących się w pomocy przy odbiorze mieszkania i dysponujących sprzętem, za pomocą którego można sprawdzić jego parametry – np. równość ścian czy poziom wilgotności. To bardzo duże udogodnienie, bowiem wady i usterki wykazane podczas odbioru technicznego powinny zostać usunięte przez dewelopera. Zwykle ma on 14 dni na określenie, czy podejmie się naprawy, a następnie 30 dni na jej przeprowadzenie. Na tym etapie warto sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich zawartych w umowie zapisów, w jakim stanie są zamontowane na stałe elementy mieszkania, takie jak okna czy kaloryfery. Zauważone po zakończonym odbiorze mieszkania wady nie zostaną uwzględnione, gdyż udowodnienie, kto faktycznie wyrządził szkodę jest bardzo kłopotliwe.
Gdzie trzeba zgłosić zakup nieruchomości? Kupno mieszkania – co dalej?
Kupno mieszkania od dewelopera należy także zgłosić do urzędu miasta lub gminy, w zależności od położenia nieruchomości. To bardzo ważne, aby można było zacząć naliczać podatek od nieruchomości, którego uiszczenie leży w obowiązkach właściciela.
Przy kupnie mieszkania obowiązkowa może okazać się także wizyta w sądzie rejonowym. Dzieje się tak w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego na jego zakup – wpis o hipotece należy umieścić w księdze wieczystej nieruchomości. Na szczęście, tę formalność w imieniu nowych właścicieli może wypełnić także notariusz.
Kupno mieszkania – co dalej? O jakich innych sprawach powinienem pamiętać?
Co dalej po zakupie mieszkania? Sprawami, takimi jak poinformowanie administratora budynku o nabyciu mieszkania i dostawców mediów (prądu, gazu, wody) oraz usług telekomunikacyjnych o zmianie właściciela mieszkania zajmuje się deweloper. Oddaje on nieruchomość firmie zarządzającej w tzw. zarząd powierzony i przekazuje skan lub kopię protokołu zdawczo-odbiorczego do zarządcy budynku.
Co dalej po zakupie mieszkania? Podsumowanie
Wiele osób, które zdecydowały się na kupno mieszkania błędnie myśli, że podpisanie umowy notarialnej i przekazanie kluczy to ostatni etap tego procesu. Jednak nowi właściciele nieruchomości muszą być świadomi szeregu formalności, których należy dopełnić po zakupie. Zapewni to bezpieczeństwo inwestycji oraz pozwoli uniknąć potencjalnych problemów prawnych czy administracyjnych w przyszłości.
Chociaż załatwianie formalności po zakupie mieszkania może wydawać się czasochłonne, jest niezbędne dla zapewnienia spokoju i ochrony prawnej nowym właścicielom.