Bezpieczny Kredyt 2% – co to jest?

Bezpieczny Kredyt 2% to program rządowy, który oferuje wsparcie dla osób, chcących nabyć swoją pierwszą nieruchomość. To niejakie uzupełnienie innego rządowego programu – Pierwsze Mieszkanie. Polega na regularnej dopłacie do rat kredytu hipotecznego przez pierwsze 10 lat od momentu jego otrzymania. Jego dodatkowym atutem jest bardzo atrakcyjne oprocentowanie, które nie wzrasta dla kredytobiorcy przez cały czas objęty ochroną. Dlatego też kredyt nazywany jest bezpiecznym, gdyż w razie konieczności podwyżkę stopy procentowej pokryje państwo.

To bardzo korzystna opcja dla wszystkich osób, które nie mają własnej nieruchomości – domu lub mieszkania i nie dysponują środkami finansowymi, aby nabyć je samodzielnie. Program Bezpieczny Kredyt 2% łączy się z inną rządową formą wsparcia – programem „Mieszkanie Bez Wkładu Własnego”.

Program kierowany jest do osób, które:

nie ukończyły 45. roku życia
nie posiadały i nie posiadają na własność żadnej nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu
posiadają odpowiednią zdolność kredytową
w przypadku małżeństwa lub rodziców przynajmniej jednego dziecka, którzy pozostają w związku nieformalnym, warunki musi spełniać przynajmniej jeden z nich

BEZPIECZNY KREDYT 2% - WARUNKI

Kto może skorzystać z programu?

Jakie są warunki bezpiecznego kredytu 2%, które należy spełnić, aby móc skorzystać z pomocy? Kto może wziąć kredyt na preferencyjnych warunkach?

Program Bezpieczny Kredyt 2% jest skierowany szczególnie do ludzi młodych, nowożeńców oraz rodzin, którzy noszą się z zamiarem zakupu pierwszego mieszkania, domu lub działki pod budowę nieruchomości. Co ważne, beneficjenci programu w dniu otrzymania kredytu nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami żadnego lokalu – zasada ta dotyczy obu małżonków, a rozdzielność majątkowa nie jest brana pod uwagę. Jeśli natomiast kredyt otrzyma singiel, który po czasie wejdzie w związek małżeński z osobą posiadającą mieszkanie na własność, nie ma powodów do obaw – nie straci praw do korzystania z dopłat zgodnie z postanowieniem ustawy.

Najczęściej zadawane pytania

Na co otrzymasz Bezpieczny Kredyt 2%?

Planujesz kupno działki pod budowę domu, nowego mieszkania deweloperskiego, mieszkania lub domu z rynku wtórnego? Kredyt 2% można otrzymać na każdy ten cel. Co więcej, będąc w trakcie budowy domu, środki z programu Bezpieczny Kredyt 2% można przeznaczyć na pracę nad istniejącą inwestycją.

Od kiedy start programu?

Od kiedy działa Bezpieczny Kredyt 2%? Uruchomienie planowane było na początek lipca 2023 i odbyło się zgodnie z założeniami. W tym momencie banki notują niezwykłe zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2%. Już kilka tysięcy Polaków złożyło wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego i wyraziło chęć skorzystania z tej formy pomocy. Według przewidywań rządowych każda osoba, która spełni warunki otrzyma dofinansowanie na zakup pierwszego lokum i będzie mogła cieszyć się własnym M.

Kwoty Bezpiecznego Kredytu 2%

To, na jaką kwotę kredytu można liczyć zależy od kilku czynników – sytuacji rodzinnej, stanu cywilnego oraz przeznaczenia otrzymanych środków. Małżeństwo bez dziecka może otrzymać do 600 tysięcy złotych, tak samo jak rodzice jednego dziecka, którzy pozostają w nieformalnym związku. Maksymalna kwota dla singla to 500 tysięcy złotych. Istnieje także możliwość otrzymania kredytu na dokończenie istniejącej budowy, która budowana była za gotówkę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, kwota kredytu wynosi 100 tysięcy złotych, natomiast w przypadku małżonków lub rodziców przynajmniej jednego dziecka – 150 tysięcy złotych.

600 tysięcy złotych

na kupno domu lub mieszkania mogą otrzymać małżonkowie lub rodzice przynajmniej jednego dziecka, którzy tworzą nieformalny związek

500 tysięcy złotych

na kupno domu lub mieszkania może otrzymać singiel

150 tysięcy złotych

kredytu na dokończenie istniejącej budowy mogą otrzymać kredytobiorcy, którzy prowadzą gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi przynajmniej jedno dziecko

100 tysięcy złotych

na dokończenie istniejącej budowy może otrzymać osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe

Bezpieczny Kredyt 2% a sprzedaż mieszkania

Chociaż Bezpieczny Kredyt 2% to duże udogodnienie dla każdego, kto marzy o własnym domu lub mieszkaniu, ma on także pewne ograniczenia. Przy skorzystaniu z dopłat do rat kredytu programu Bezpieczny Kredyt 2% – sprzedaż mieszkania jest niemożliwa przez pierwsze 10 lat, czyli cały czas trwania ochrony. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy kredytobiorca wynajmie lub użyczy mieszkanie. Należy liczyć się z tym, że traci tym samym prawo do dopłat, które wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym doszło do wynajmu. Ponadto, dopłaty, które zostały wypłacone po tej dacie muszą zostać oddane bankowi.

Eko Park Lublin oferuje profesjonalne doradztwo

Wybierając nasze usługi deweloperskie, możesz liczyć na fachowe doradztwo przy wyborze idealnego mieszkania. 

Pomagamy także przejść przez procedurę pozyskiwania Bezpiecznego Kredytu 2%, dzięki pomocy naszych dedykowanych doradców kredytowych. Udzielamy wsparcia merytorycznego i chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, abyś mógł cieszyć się swoim wymarzonym lokum.

Call Now Button