Każda osoba, stojąca przed decyzją o zakupie mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego, musi poznać wady i zalety danej opcji. Zwykle kupno własnego M wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, a nierzadko także zaciągnięciem kredytu hipotecznego, dlatego wybór musi zostać gruntownie przemyślany, bowiem jest to decyzja na wiele lat. Lepiej wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? W tym artykule przedstawimy plusy i minusy obu rozwiązań.
Rynek pierwotny a rynek wtórny
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego – jaka jest między nimi różnica? Lokale mieszkalne, które pochodzą z rynku pierwotnego, to te, które zostały wybudowane niedawno i nie były wcześniej zamieszkane. Są więc całkowicie nowe, zwykle nabywane jeszcze przed powstaniem budynku. Rynek pierwotny obejmuje głównie nowo powstałe osiedla i mieszkania w stanie deweloperskim.
Natomiast mieszkania z rynku wtórnego najczęściej sprzedają ich dotychczasowi właściciele. Nie są więc nowe, mogą być w różnym stanie technicznym i posiadać ślady codziennego życia i użytkowania ich. Co więcej, są urządzone według gustu osób, które w nich zamieszkiwały. Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest więc zakupem lokalu „z drugiej ręki”, które dodatkowo wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC).
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Rynek pierwotny i jego zalety
Nowe mieszkanie jest marzeniem wielu osób i biorąc pod uwagę liczne zalety tego wyboru, nie jest to nic dziwnego. Przede wszystkim, współczesny rynek pierwotny cechuje się nowoczesną architekturą, wysoką estetyką oraz wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Deweloperzy prześcigają się w tym, aby ich osiedla prezentowały się ciekawie, a mieszkania spełniały najwyższe standardy, były przestronne, komfortowe i funkcjonalne, dodatkowo mogą być wyposażone w ogródki, duże balkony czy tarasy. W częściach wspólnych budynków znaleźć można liczne udogodnienia – cichobieżne windy, duże komórki lokatorskie czy podziemne i naziemne miejsca parkingowe. Te rozwiązania znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie.
Ogromną zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest również dowolność aranżacji. Przyszły właściciel może wybrać styl wykończenia lokalu od podstaw – od kolorystyki ścian począwszy na wyszukanych wzorach płytek i dopasowanych meblach, na dodatkach skończywszy. Co więcej, w przypadku wielu mieszkań istnieje możliwość zmiany podziału pomieszczeń czy wyburzenia niektórych ścianek. Daje to większe pole manewru w dostosowaniu nieruchomości do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Nie bez znaczenia w kontekście wyboru mieszkania z rynku pierwotnego są także koszty jego utrzymania, które w tym przypadku mogą być znacznie niższe. Ma to związek z nowoczesnymi technikami budowlanymi, które oferują lepszą izolację termiczną, wpływającą na mniejsze zużycie energii cieplnej. Dodatkowo, wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, obniża wydatki związane z zasilaniem części wspólnych budynku – np. windy czy oświetlenia klatek schodowych.
Dla osób, które zastanawiają się, czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, istotna jest także gwarancja jakości. W przypadku lokalu deweloperskiego kupujący ma prawo do pięcioletniej rękojmi. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia usterek lub wad w mieszkaniu w ciągu pięciu lat od jego wydania, deweloper zobowiązany jest do ich naprawy.
Jednym z aspektów, które są ważne przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego, jest ich otoczenie. W przypadku nowych osiedli, zwykle są to obrzeża miasta, które kuszą ciszą, spokojem oraz szatą roślinną. Dynamicznie rozwijające się osiedla mieszkalne mogą łączyć w sobie miejskie wygody, takie jak bliskość sklepów, przedszkoli, żłobków czy punktów usługowych oraz możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki terenom rekreacyjnym. To, w połączeniu z nowoczesną i komfortową architekturą, tworzy doskonałe miejsce do życia zarówno dla aktywnych singli, jak i rodzin z dziećmi.
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? O rynku wtórnym słów kilka
Mieszkania z rynku wtórnego również mają wielu zwolenników, a ich największym atutem może być niższa cena. Zwykle lokale wybudowane dawno temu, na osiedlach z wielkiej płyty, są tańsze niż nowe, designerskie mieszkania. Kupując nieruchomość od osoby prywatnej, istnieje dodatkowo możliwość negocjacji ceny, dzięki której finalny koszt zakupu może być mniejszy.
Co więcej, starsze mieszkania mogą znajdować się także w atrakcyjniejszej lokalizacji, np. bliżej centrum miasta, a ich otoczenie nie zmienia się już tak dynamicznie, jak przy nowo powstających osiedlach.
Wiele osób skłania się do zakupu mieszkania z „drugiej ręki”, ponieważ czas oczekiwania jest w ich przypadku krótszy niż dla mieszkań od dewelopera, na które niekiedy trzeba oczekiwać nawet kilka lat. Mieszkania z rynku wtórnego mogą być zamieszkane niemal od razu po zakupie, co jest dużą zaletą dla niecierpliwych.
Co wybrać – mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Kupno mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, wiąże się z wieloma zaletami, ale także kilkoma wadami. Niestety, nie istnieje rozwiązanie idealne ani złoty środek, które spełni oczekiwania wszystkich kupujących. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań przyszłych lokatorów.
Wadą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego może być wysoka cena, zwłaszcza w przypadku dużych miast i położenia w atrakcyjnej lokalizacji. Dodatkowo, wybór lokali może być znacznie ograniczony, ponieważ większość z nich sprzedawanych jest w początkowych etapach powstawania inwestycji. Niedogodność, na którą narzekają mieszkańcy nowych mieszkań jest także hałas, generowany przez trwające remonty i prace wykończeniowe w sąsiednich mieszkaniach. Może to być uciążliwe zwłaszcza w pierwszych latach po oddaniu budynku do użytkowania.
Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego może nie do końca spełniać oczekiwania wizualne i estetyczne przyszłych właścicieli. Jaskrawy kolor ścian czy ciemna podłoga to coś, co nie musi się podobać każdemu. Ingerencja w wygląd lokum będzie się jednak wiązała z dodatkowymi kosztami, dlatego warto to mieć na uwadze.
Co więcej, starsze budynki nie są tak wydajne energetycznie, co może przekładać się na wysokość opłat za utrzymanie lokum. Niekiedy nie są także wyposażone w udogodnienia dla osób starszych czy niepełnosprawnych, takie jak chociażby winda. Dodatkowo, czynsz może być także obarczony dodatkowymi wyższymi kosztami przeznaczonymi na fundusz remontowy.
Odwieczną bolączką osób mieszkających na dużych osiedlach jest także poszukiwanie miejsca parkingowego, co w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego z przypisanym miejscem postojowym nie stanowi problemu.
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Podsumowanie
To, czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego wiąże się ze znajomością potrzeb, określeniem własnych oczekiwań oraz priorytetów. Oba te rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady, które należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup własnego M. Chociaż mieszkanie z rynku wtórnego może kusić niższą ceną, czasem za wyższy komfort życia oraz możliwość urządzenia go według własnego gustu warto jest dopłacić – zwłaszcza w obecnych czasach, w których ceny za mieszkania z rynku wtórnego są wyższe niż kiedykolwiek.